niedziela, 05 kwietnia 2020 22:25

DJ-WebP 0.7 Beta

W ostatnich tygodniach pracowaliśmy nad największym problemem w DJ-WebP, dotyczącego generowania obrazków internetowych, które mają większy rozmiar niż oryginał. Naprawiliśmy to i teraz jesteśmy gotowi do premiery długo oczekiwanej wersji beta 0.7.

Nowy mechanizm kompresji

W wersji 0.7 Beta zaimplementowaliśmy zaawansowaną bibliotekę PHP WebConverter od GitHub.

W konfiguracji wtyczek istnieje teraz możliwość wyboru mechanizmu, który powinien być używany przez DJ-WebP. Mamy opcję 2 trybów kompresji, pierwsza opcja o nazwie „System” jest domyślnym trybem kompresji DJ-WebP używanym w poprzednich wersjach. Drugą opcją jest „Library”, która używa niestandardowego mechanizmu PHP do kompresji.

Jeśli wybierzemy tryb Library, wtyczka odkryje nowe pole o nazwie „Compression method (Metoda kompresji)”. Metoda kompresji określa, która funkcja niestandardowa zostanie użyta do kompresji.

Domyślną metodą kompresji używaną przez bibliotekę jest GD, najnowszy serwer powinien ją włączyć.

Domyślna metoda kompresji

Uważaj podczas wybierania metody kompresji, ponieważ nie wszystkie metody można włączyć na serwerze. Jeśli wybierzesz metodę, która nie jest obsługiwana przez Twój serwer, wtyczka zgłosi błąd wyjątku.

Poniżej możesz zobaczyć porównanie między oryginałem a trybami kompresji DJ-WebP.

tryby kompresji

Problem z wykrywaniem obsługi WebP na serwerze został rozwiązany

Innym problemem, który użytkownicy często zgłaszają do naszej pomocy technicznej, jest problem z wykryciem obsługi .webp na serwerze.

Naprawiliśmy warunki sprawdzania przeglądarek Firefox, Chrome i Opera oraz implementacji wykrywania przeglądarki Internet Explorer.

Plan na kolejne aktualizacje

W następnej wersji skupimy się na rozwiązaniu problemu z obrazkami, konfliktu z konwersją z powodu nazw. W tej chwili wiemy, że jest problem z:

  • Znakami UTF-8, takimi jak Cyrylica
  • Spacjami w nazwach

Drugi problem polega na tym, że użytkownik nie może usunąć obrazków .webp, które nie są podlinkowane w witrynie. Na przykład, jeśli wygenerujesz example.webp z example.jpg, a następnie usuniesz example.jpg, system nie usunie .webp.

Planujemy coś w rodzaju mapy obrazków, która umożliwi użytkownikowi łatwe zarządzanie wszystkimi aktualnie generowanymi obrazkami WebP.

DJ-WebP - darmowa wtyczka Joomla! dla obrazów nowej generacji .webp

Przetestuj .webp w Joomla!

Nie czekaj - pobierz wtyczkę DJ-WebP i przetestuj ją na swojej stronie internetowej.

Daj nam znać w komentarzach, w jaki sposób możemy ulepszyć wtyczkę i czy okazała się przydatna w kontekście uzyskania lepszych wyników strony.