wcag2.0-banner

Co to jest WCAG 2.0? Czy twoja strona powinna być zgodna z WCAG? Dowiedz się więcej o dostępnych stronach.

wtorek, 14 sierpnia 2018 14:04

Dostęp do strony e-commerce

Nie przestajemy rozbudowywać i ulepszać naszego szablonu dla sklepu internetowego ZoneStore (sklep internetowy) - wprowadziliśmy zgodność z WCAG dla tego rozwiązania sklepowego dla Joomla.

Zakupy muszą być prawdziwym koszmarem

Robienie zakupów online musi być koszmarem dla osób niepełnosprawnych, skąd to wiem?

Łatwo to sobie wyobrazić. Wystarczy, że usunę soczewki kontaktowe z oczu, nie zobaczę, co teraz piszę :)

W przeciwieństwie do osób z niepełnosprawnością taką jak wada wzroku, mam szczęście, ponieważ mogę używać soczewek kontaktowych i przeglądać Internet lub kupować online bez żadnych trudności.

Zdobądź nowych lojalnych klientów

Najnowsze statystyki pokazują, że około 1 na 5 osób w USA żyje z jednym lub kilkoma ograniczeniami. Setki pozwów dotyczących dyskryminacji ADA zostało zgłoszonych przeciwko stronom internetowym i sklepom online, a kosztowne, długotrwałe postępowania sądowe kosztują sporo sprzedawców z branży e-commerce.

us-disabilities

Aby zapobiec wykluczeniu cyfrowemu użytkownika witryny eCommerce i uniknąć problemów związanych z prawem, udostępnij swój sklep internetowy wszystkim, w tym osobom z wadami wzroku, ograniczoną sprawnością fizyczną, z problemami natury poznawczej czy wadami słuchu.

Oczywiste jest, że dostosowanie witryny do wymogów WCAG może wiązać się z dodatkowym kosztem, jednak gdy Twój sklep internetowy będzie dostępny wraz z tymi funkcjami, zyskasz nowych klientów, którzy powrócą do Twojego sklepu internetowego korzystającego z usprawnień dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Co więcej, klienci z pewnością docenią Twoje wysiłki i powiedzą znajomym o Twoim sklepie, który ułatwia użytkownikom przeglądanie i kupowanie.

Sprzedawcy e-commerce są zdezorientowani, ale istnieje rozwiązanie

Właściciele firm eCommerce często kontaktują się z nami, pytając o rozwiązania WCAG na swoich stronach internetowych i szczerze mówiąc, zazwyczaj są bardzo zdezorientowani. Rozumiemy ich, ponieważ nagle są zobowiązani do "zrobienia czegoś" w swoim sklepie internetowym, ale nie mają pojęcia, jak zacząć? co powinno być zrobione? jakie są możliwości?

Z uwagi na to, że klienci mogą znaleźć na stronie Joomla-Monster szablony WCAG dla Joomla i szablony WCAG dla WordPress (pod marką PixelEmu), często zakładają, że wystarczy zainstalować dany szablon WCAG. Ale wytyczne WCAG to naprawdę długa historia, w tym mnóstwo wymagań do spełnienia.

To jest główny powód, dla którego klienci się gubią. Jest to również problematyczne, ponieważ bardzo trudno jest wyjaśnić wszystkie szczegóły WCAG w kilku słowach.

Najczęstsze problemy:

  • klienci uważają, że wystarczy tylko zainstalować szablon zgodny z WCAG,
  • koszt wdrożenia WCAG zwykle przekracza ich budżet,
  • ze względu na brak podstawowych wytycznych WCAG, klienci są zdania, że przetworzenie już istniejącej strony internetowej nie wymaga wiele czasu.

Najlepsze rozwiązania:

  • przeprowadzenie audytu WCAG i dostosowanie istniejącej witryny do wytycznych WCAG
  • przeniesienie witryny do systemu CMS z gotowymi do użycia szablonami stron WCAG i oprogramowaniem eCommerce. Dotyczy to również klientów, którzy zaczynają szukać rozwiązań do budowy eCommerce zgodnych z WCAG

Jak ulepszenia WCAG dla eCommerce wyglądają w praktyce?

Najważniejszymi problemami dla osób niepełnosprawnych w Internecie są: problemy z czytnikami ekranu, ślepota barw, niepełnosprawność ruchowa, niepełnosprawność poznawcza.

Szablon sklepu inspirowanego Amazon.com wraz z wszystkimi dodatkami potrzebnymi do uruchomienia sklepu internetowego w cenie, kupisz na stronie produktu: JM ZoneStore (Sklep internetowy)

 

Niedawno rozpoczęliśmy proces dostosowywania strony e-commerce ZoneStore do wytycznych WCAG. W pierwszym kroku dodaliśmy najważniejsze funkcje ułatwień dostępu wymienione poniżej. Należy podkreślić, że to nie koniec bowiem pracujemy nad kolejnymi zmianami dla tego szablonu w zakresie spełniania standardów WCAG.

Nawigacja po klawiaturze

Znaczące udogodnienie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które mają problemy z używaniem myszy do wybierania elementów strony lub poruszania się po menu strony.

Ta funkcja jest pierwszą, która musi zostać wdrożona na stronie internetowej eCommerce zgodnej z WCAG.

Każdy element strony lub przynajmniej te najważniejsze muszą być dostępne do nawigowania za pomocą klawiatury.

Jak używać skrótów klawiszowych w szablonach z WCAG?

key navigation

Skip menu

Skip Menu jest rodzajem rozszerzenia funkcji nawigacji po klawiaturze. Po załadowaniu strony klient może zacząć korzystać z klawisza TAB, aby przejść do wybranych obszarów serwisu.

Ustawienie tych obszarów jest elastyczne, możesz dodać tutaj dowolny link w zapleczu strony i zacząć poruszać się po niej przy pomocy klawiszy.

skip menu

Narzędzia ułatwień dostępu

W górnej części strony dodaliśmy narzędzia dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Użytkownicy, którzy mają problemy z rozróżnianiem kolorów o niskim kontraście korzystając z tych prostych narzędzi, mogą wybierać spośród 3 trybów wysokiego kontrastu i jednego trybu wysokiego.

Znajduje się tutaj także możliwość powiększania czcionek i zmiany szerokości układu strony.

accessibility tools

Plany na kolejne usprawnienia WCAG dla szablonu sklepu internetowego

  • musimy wprowadzić pewne kluczowe ulepszenia nawigacji dla dodatku sklepu internetowego bazującego na DJ-Catalog2
  • pomimo faktu, że wiele narzędzi do udostępniania stron internetowych zgłasza niewłaściwe problemy, udostępnimy wersję demo ZoneStore na http://wave.webaim.org/ i naprawimy zgłoszone błędy i alarmy. Niektórzy klienci muszą mieć dowód zgodności WCAG, który może odzwierciedlać pozytywne raporty narzędzi dostępu do sieci
  • w przypadku domyślnych widoków strony internetowej, dostosujemy kolory, aby osiągnąć poziom AAA dla kontrastu
  • dostosujemy stronę demo, aby pokazać, że możliwe jest prawidłowe przygotowanie zawartości dla czytników ekranu

Szablon sklepu inspirowanego Amazon.com wraz z wszystkimi dodatkami potrzebnymi do uruchomienia sklepu internetowego w cenie, kupisz na stronie produktu: JM ZoneStore (Sklep internetowy)

Warto wiedzieć

Jeśli stworzenie sklepu internetowego zgodnego z WCAG jest ważne dla Ciebie i twoich klientów i masz jakiekolwiek pytania na temat wdrożenia takiego rozwiązania - skontaktuj się z nami

Gotowy sklep internetowy