środa, 19 kwietnia 2017 13:07

0485

Wiele osób, które są fanami Joomla i rekomendują innym ten system często spotykają się z opinią że Joomla nie jest bezpieczna.

Czy tak jest naprawdę? Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w Joomla i kto się tym zajmuje?

Od pojawienia się wersji Joomla 1.5.4 istnieje specjalna grupa stworzona przez pracowników z ekipy deweloperskiej Joomla, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo systemu. Zajęto się między innymi kwestią zawieszenia niestabilnych dodatków dla Joomla.

Fakty są takie, że bezpieczeństwo Joomla w ostatniej dekadzie było na naprawdę wysokim poziomie a powszechnie spotykana krytyka w zasadzie bezpodstawna.

Warto przyjrzeć się raportowi Quttera, gdzie na podstawie statystyk możemy przekonać się, że Joomla radzi sobie całkiem nieźle:

Drupal ma 3 razy tyle raportów związanych z lukami w zabezpieczeniach, natomiast WordPress aż 4.6 razy tyle.

Wystarczy rzucić okiem na wykorzystaną w tym celu grafikę. W 2016 roku zostały zgłoszone następujące luki w odniesieniu do sześciu najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS):

report-2

Z całym raportem można zapoznać się tutaj.

Jak twierdzi Alan Langord, którego wpis na temat bezpieczeństwa Joomla zainspirował nas do podzielenia się tą wiedzą z Wami:

Jeżeli ktoś głośno wyraża opinię, w tym wmawia Twoim klientom że nie powinno się używać Joomla ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem, należy odwrócić tę krytykę o 180 stopni.