wtorek, 17 sierpnia 2021 07:33

Joomla 4 / Joomla-Monster i DJ-Extensions

Joomla 4 ukaże się już dziś - 17 sierpnia 2021 roku w 16 urodziny Joomla!

Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować całemu zespołowi Joomla i wolontariuszom, którzy przez prawie cztery lata pracowali nad kolejną "dużą" wersją Joomla.

Data premiery tej wersji została ogłoszona dość niespodziewanie (i niestety przypada w okresie wakacyjnym w Polsce); tak czy inaczej cieszymy się, że w końcu do niej doszło i mamy nadzieję, że fakt ten zwiększy zainteresowanie tym wspaniałym CMSem.

Mamy nadzieję, że Joomla wróci na właściwe tory i jej udział w rynku CMSów wzrośnie - najnowsza wersja ma na to doskonałą szansę. Ale do rzeczy.

Sposób Joomla-Monster i DJ-Extensions na Joomla 4

Naszym celem jest maksymalne ułatwienie migracji naszych rozszerzeń i szablonów do Joomla 4. Dlatego robimy wszystko, aby nasze rozszerzenia działały jednocześnie na Joomla 3 i Joomla 4, aby ułatwić migrację między wersjami.

Joomla 4 wprowadza wiele zmian w kodzie oraz zmodyfikowany panel sterowania, który na początku może wydawać się trudny, ale w rzeczywistości po pewnym czasie i przyzwyczajeniu się do niego, wiele rzeczy staje się intuicyjnych i nie stanowi problemu. Wymaga to jednak od nas dodatkowej pracy związanej z dostosowaniem rozszerzeń, aktualizacją dokumentacji i wypracowaniem sposobu bezpiecznej migracji do najnowszej wersji Joomla. Wszystko to wymaga czasu, ale staramy się wykonywać tę pracę jak najrzetelniej, aby praca na nowej platformie była jak najprzyjemniejsza.

Czy już teraz powinienem myśleć o aktualizacji do Joomla 4?

Krótko mówiąc, nie.

Zalecamy odczekać kilka miesięcy, aż zostaną wykryte i naprawione ewentualne błędy, które pojawią się dopiero wtedy, gdy Joomla 4 będzie testowana na większą skalę - to standardowe podejście w przypadku każdego nowego oprogramowania.

Jeśli więc nie jest to konieczne, powinieneś dalej używać Joomla 3, którą będziemy wspierać jeszcze przez długi czas, więc nie ma powodu do pośpiechu.

Nasz zespół zawsze chętnie służy pomocą - jeśli masz pytania dotyczące Joomla 4, lub chcesz zbudować nową witrynę na najnowszej wersji Joomla - skontaktuj się z nami, a my odpowiemy na Twoje pytania.

Rozszerzenia gotowe dla Joomla 4

Niektóre z naszych rozszerzeń są już kompatybilne z Joomla 4. Choć mamy świadomość, że tak jak w przypadku samej Joomla, niektóre funkcje mogą nie działać w 100% poprawnie - dlatego zachęcamy do zgłaszania nam wszelkich problemów - naprawimy je w pierwszej kolejności.

Rozszerzenia, które współpracują z Joomla 4 to:

Jeśli chodzi o inne rozszerzenia - obecnie skupiamy się na DJ-Classifieds i DJ-Catalog2 - te rozszerzenia wymagają najwięcej pracy ze względu na ich złożoność. Chcemy je przygotować tak, aby migracja do Joomla 4 z Joomla 3 była bezbolesna dla naszych użytkowników.

Artykuły o Joomla 4

W ciągu ostatnich miesięcy publikowaliśmy artykuły na temat Joomla 4, które pomogą Ci poznać niektóre z nowych funkcji:

Szablony Joomla-Monster i Joomla 4

Planujemy również aktualizację szablonów z Joomla-Monster z naszymi rozszerzeniami do Joomla 4 - wymaga to przepisania naszego frameworka (EF4 -> EF5) do pracy z Joomla 4 i opracowania łatwej metody aktualizacji z Joomla 3 do Joomla 4.

Z tego powodu najpierw skupimy się na rozszerzeniach, aby były kompatybilne z Joomla 4 i aby migrować je płynnie wraz z szablonami.

Pytania dotyczące Joomla 4

Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz modyfikacji lub nowej strony na Joomla 3 lub Joomla 4 - skontaktuj się z nami.