środa, 30 sierpnia 2017 14:59

Jak używać certyfikat SSL na stronie Joomla

Czy wiesz jak korzystać z SSL na swojej stronie internetowej? Przygotowaliśmy krótki artykuł, z którego można dowiedzieć się podstawowych informacji na temat certyfikatów SSL.

Joomla SSL

Co oznacza wymuszenie HTTPS w Joomla?

Jest to funkcja Joomla przeznaczona do aktywacji certyfikatu SSL (Secure Sockets Layer) w witrynie opartej na Joomla, a protokół SSL jest protokołem bezpieczeństwa odpowiedzialnym za szyfrowanie prywatnych danych między przeglądarką a serwerem. Wszystkie połączenia prowadzące (i wewnątrz) Twojej witryny będą używać bezpiecznego protokołu HTTPS:// zamiast prefiksu HTTP://.

Jeśli prowadzisz witrynę e-commerce, certyfikat SSL jest niezbędny do ochrony danych, oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych komunikacyjnych. Korzystanie z protokołu SSL jest również wymagane do zapewnienia zgodności z normą PCI - jest to konieczne dla dostawców kart (VISA, MasterCard, American Express i inne).

Poza tym warto wiedzieć, że Google preferuje witryny SSL / HTTPS i daje im lepsze indeksowanie i pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jakiego typu certyfikatu SSL potrzebujesz?

Istnieją trzy różne typy certyfikatów SSL:

  • Udostępniony SSL - jest to darmowy certyfikat skonfigurowany do pracy z udostępnionym adresem IP. Podczas używania może pokazywać komunikat ostrzegawczy.
  • SSL dedykowane - jest to płatny i prywatny certyfikat. Działa tylko z domeną i nie będzie wyświetlać żadnego komunikatu ostrzegawczego, gdy jest używany.
  • Wildcard SSL - jest płatnym certyfikatem, który działa z domeną i subdomenami.

Większość popularnych dostawców hostingowych oferuje wspólny udostępniony certyfikat SSL wraz z ich planami hostingowymi za darmo.

Prywatny (dedykowany, wildcard) certyfikat SSL jest zazwyczaj płatną opcją. Aby uzyskać więcej informacji, należy sprawdzić ofertę firmy hostingowej.

Jak włączyć obsługę protokołu SSL / HTTPS w witrynie Joomla?

Krok 1: Zainstaluj certyfikat SSL na serwerze

Ponieważ instalacja certyfikatu może się różnić między dostawcami usług hostingowych a konfiguracją serwera, należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją obsługi lub zwrócić się do swojego hostingu. Istnieje kilka firm, które dostarczają darmowe certyfikaty SSL np: Let's Encrypt, oraz Comodo.

Krok 2: Włącz opcję wymuszenia HTTPS / SSL w witrynie Joomla

W zapleczu Joomla przejdź do System -> Global Configuration.

Na karcie Serwer musisz ustawić opcję "Entire site" (cała witryna) dla opcji "Force HTTPS":

Joomla SSL - HTTPS na Joomla - Wymuszenie HTTPS

Pamiętaj, aby kliknąć Zapisz, aby zapisać ustawienia.

Krok 3: Dodatkowe poprawki

Teraz masz włączoną obsługę protokołu SSL w Joomla, ale jeśli odwiedzający korzystają z protokołu HTTP, aby odwiedzić witrynę, nie będą automatycznie przekierowywani na HTTPS.

Musisz dodać kilka poprawek do plików Joomla.

W katalogu głównym Joomla znajdziesz plik configuration.php. Otwórz ten plik za pomocą edytora tekstu i zastąp następującą linię:

var $live_site ='';

Na:

var $live_site = 'https://www.yourdomain.com';

W tym samym katalogu znajduje się plik .htaccess. Korzystając z edytora tekstowego, dodaj poniższe wiersze na dole pliku:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} OFF
RewriteRule (.*) ">">https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}>

Rozwiązywanie problemów z SSL

Jeśli masz problemy z konfiguracją SSL w witrynie Joomla, możesz spróbować skorzystać z narzędzi do rozwiązywania problemów z SSL dostępnych w Internecie.

SSL Shopper jest jednym z najbardziej popularnych, udostępnia takie narzędzia jak SSL Checker, CSR Decoder, Certyfikat Key Matcher i SSL Converter.