wtorek, 15 czerwca 2021 15:09

dodawanie-sekcji-faq-artykuł

Tworzenie działów FAQ na Twojej stronie nie musi być skomplikowanym zadaniem. Z tego artykułu dowiesz się, jak łatwo tworzyć i wstawiać sekcje FAQ do swoich artykułów w Joomla. Tutorial ten został zainspirowany rozwiązaniem Google, który w podobny sposób umieszcza sekcję pomocy w swoich artykułach.

Prawdopodobnie widziałeś sekcje FAQ (Frequently Asked Questions - często zadawane pytania) na różnych stronach internetowych. Jest to popularne rozwiązanie polegające na wstawianiu do artykułów sekcji z dodatkowymi informacjami, aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania bezpośrednio tam, gdzie użytkownicy mogą potrzebować odpowiedzi, zamiast zmuszać ich do otwierania dedykowanej strony z FAQ.

W tym tutorialu dowiesz się, jak stworzyć coś podobnego, na kształt rozwiązania Google, ale z DJ-Tabs - rozszerzeniem dla Joomla.

google-tabs-example2

Poprowadzę Cię przez ustawienie sekcji FAQ, którą można wstawić do artykułów lub pozycji modułu w dowolnym miejscu na swojej stronie internetowej.

Nie trzeba będzie wstawiać żadnego kodu w artykułach, aby wyświetlnić w nich sekcję FAQ i będzie można ponownie wykorzystać raz utworzoną sekcję w wielu miejscach na stronie internetowej. Dodatko oprócz łatwego procesu tworzenia wspomnianych FAQ, będą one dynamiczne, więc nie trzeba będzie aktualizować artykułów, gdy pojawi się nowe pytanie lub gdy zechcesz je zaktualizować.

W tym celu użyjemy rozszerzenia DJ-Tabs służącego do prezentacji treści w zakładkach Joomla.

Nawet mimo że DJ-Tabs jest rozszerzeniem do wyświetlania zakładek, możesz użyć dołączonej wbudowanej funkcji, aby ukryć nagłówek zakładki.

Finalny efekt naszych działąń możesz zobaczyć na stronie demo DJ-Tabs.

Krok #1

Utwórz kategorię artykułów Joomla o nazwie FAQ.

Przejdź do Content -> Categories -> New, aby utworzyć nową kategorię. Możesz nazwać ją "FAQ", jak na naszym przykładzie.

Krok #2

Utwórz artykuły Joomla w nowo utworzonej kategorii FAQ.

Krok #3

Teraz, gdy mamy już utworzone artykuły, możemy przejść do konfiguracji DJ-Tabs.

Otwórz komponent DJ-Tabs i utwórz nową grupę o nazwie "FAQ".

Krok #4

Utwórz nowy element DJ-Tabs w nowo utworzonej grupie. Ustaw ten element jako kategorię artykułu i przypisz do niego grupę FAQ, którą właśnie utworzyliśmy i dokonaj zmian, tak aby pozostawić tylko tytuł i treść artykułu.

Krok #5

Teraz musimy stworzyć moduł dla DJ-Tabs i ustawić grupę (FAQ), wybrać motyw, oraz zaznaczyć opcję ukrycia zakładki w zakładce Tabs/Accordion Options, aby nie wyświetlać nazwy zakładki i stworzyć pożądany efekt.

Krok #6

Teraz możemy wstawić nowo utworzony moduł wewnątrz artykułu, aby wyświetlić naszą sekcję FAQ.

Efekt

Teraz odświeżmy artykuł z nowo utworzoną sekcją FAQ, aby zobaczyć finalny efekt.

Opcjonalne ustawienia

Możemy dokonać jeszcze kilku poprawek, aby lepiej dopasować sekcję FAQ do artykułu. W powyższym przykładzie, użyliśmy wbudowanego motywu "Simple", który możemy dostosować. W tym celu skopiuję obecny motyw i nazwę go: "Simple-FAQ", oraz usunę obramowania, a następnie przypiszę nowo utworzony motyw do modułu.

Dodatkowo, dopasuję czcionkę do czcionki użytej na stronie i ustawię, aby wszystkie elementy były zamknięte, więc użytkownicy będą musieli na nie kliknąć, aby odsłonić ich zawartość.

Podsumowanie

Sprawdź dokumentację i tutoriale dla DJ-Tabs, gdzie możesz dowiedzieć się o wszystkich opcjach, które oferuje nasze rozszerzenie. Jeżeli poświęcisz więcej czasu na przejrzenie możliwości DJ-Tabs możesz dostosować go do swoich potrzeb w jeszcze większym wymiarze, chcieliśmy tutaj tylko wyjaśnić ideę i zapewnić dobry punkt wyjścia dla Twoich pomysłów. Artykuły, które wyświetlasz w sekcji FAQ, mogą wyświetlać obrazki, a także inne moduły i wtyczki umieszczone w artykule. Możesz również używać filmów - wystarczy osadzić je w artykułach (np. z wykorzystaniem darmowego DJ-EmbedLight).

Czy masz jakieś pytania dotyczące tego artykułu? Chcesz, abyśmy stworzyli więcej podobnych? Może masz pomysł na artykuł, który powinniśmy stworzyć. Proszę daj nam znać w komentarzach; dzięki!