środa, 25 listopada 2020 12:32

Smart Search

Joomla 4 wprowadza ulepszenia i nowe funkcje. Joomla Smart Search to jedna z ważnych nowych funkcji. Dzięki „nowemu sposobowi wyszukiwania” użytkownicy mogą znaleźć większość treści witryny (artykuły, tagi, użytkowników) w szybki i łatwy sposób.

Joomla 4 korzysta tylko z Joomla Smart Search (z ulepszoną bazą kodu), zastępując w ten sposób rozwiązania, które były znane wcześniej (Joomla 3 wykorzystywała dwa rozszerzenia wyszukiwania w rdzeniu).

Jak działa Smart Search w Joomla 4?

Nowe wyszukiwanie działa w inny sposób niż wyszukiwanie w Joomla 3. Zacznijmy od uruchomienia. Otwórz zaplecze Joomla 4 i przejdź do „Components”. Na liście znajdziesz „Smart Search”. Kliknij, aby otworzyć komponent.

Smart Search

To rozszerzenie działa z aktywnym ideksowaniem. Funkcja wymaga trochę aktywności. Otwórz pozycję „Index” z listy.

Smart Search index

Za każdym razem, gdy dodasz nowy artykuł na stronie internetowej lub jakikolwiek nowy element kontaktowy, Joomla automatycznie zindeksuje je w wynikach wyszukiwania.

Po dodaniu nowej kategorii i artykułu - pozycje są automatycznie indeksowane.

Jeśli nie widzisz niczego na liście, naciśnij przycisk „Index”.

Smart Search indeksowane treści

Joomla Smart Search oferuje więcej opcji: mapowanie treści, filtry i statystyki.

Smart Search zakładki

Mapowanie treści

Ta funkcja zapewnia pełne informacje o mapowaniu całej zawartości (opublikowanej i niepublikowanej) w indeksie Twojej witryny.

Mapy treści

Filtry

Ta funkcja umożliwia tworzenie filtrów dla odwiedzających witrynę. Możesz tworzyć nowe typy filtrów wyszukiwania artykułów, kategorii i elementów kontaktowych w oparciu o autora i oś czasu.

Jeśli utworzysz filtr wyszukiwania, który umożliwi użytkownikom wyświetlanie tylko treści z określonej kategorii, zobaczą wyniki tylko z tej kategorii.

To samo dotyczy filtru opartego na określonych datach rozpoczęcia i zakończenia.

Te ustawienia sprawiają, że idea wyszukiwania jest bardziej elastyczna, ponieważ można jej używać na różne sposoby. Czyli nie tylko jako klasyczne wyszukiwanie ale np. do filtrowania tylko najnowszych treści lub tylko z określonej kategorii, np. blog.

Tworzenie nowego filtra

Otwórz opcję „Filters” i kliknij „New”.

Stwórz nowy filtr

Teraz możesz skonfigurować swój filtr.

Edycja filtra

Edycja filtra

Opcje

Edycja filtra

Spójrz na przykładowy filtr. Po pomyślnej konfiguracji jest dostępny na liście filtrów.

Testowy filtr

Zaawansowane opcje

Rozszerzenie Joomla 4 Smart Search oferuje również wiele zaawansowanych opcji kontrolowania wyników wyszukiwania. Możesz pokazać / użyć:

  • adres URL wyników
  • Sugestie wyszukiwania
  • Zaawansowane wskazówki
  • Zaawansowane wyszukiwanie
  • Podświetlić wyszukiwane hasła

Wszystkie opcje można nadpisać za pomocą menu lub ustawień modułu.

Przejdź do przycisku „Options” i otwórz go.

Smart Search główne opcje

Statystyka

To przydatna opcja dla tych, którzy są zainteresowani tym, co użytkownicy witryny naprawdę chcą znaleźć i zobaczyć, aby można było ulepszyć zawartość i witrynę.

Aby korzystać ze statystyk, należy je włączyć w opcjach.

Uruchom statystyki

Teraz spójrz, jak wygląda główny widok statystyk po ich uruchomieniu.

Statystyki

Dodatki do wyszukiwania

Aby korzystać z każdej funkcji wyszukiwania, wymagane jest włączenie obsługiwanych dodatków dla wyszukiwania zainstalowanych w rdzeniu Joomla:

  • Smart Search - Tags (tagi)
  • Smart Search - Categories (kategorie)
  • Smart Search - Contacts (kontakty)
  • Smart Search - Content (zawartość)
  • Smart Search - News feed (kanały informacyjne)

Dodatki smart search

Dodatkowo, możesz opublikować moduł wyszukiwania w dowolnym miejscu na swojej stronie internetowej w wybranej pozycji modułu i z wybranymi filtrami konfiguracji. Nie ma ograniczeń - wyświetlaj różne moduły wyszukiwania z różnymi filtrami.

Podsumowanie :

Niewątpliwie funkcja Smart Search w Joomla 4 to wydajny system wyszukiwania z rozbudowaną siecią opcji przeszukiwania witryny w czasie rzeczywistym. Nowe wyszukiwanie działa znacznie lepiej niż stare. Każda funkcja jest tutaj przydatna i została dodana jako integralna część systemu.

Wyniki można dostosowywać do potrzeb na wiele sposobów, a także stosować hierarchię różnych części wyników wyszukiwania, takich jak tytuły, treść i metadane. Co również ważne, funkcja potrafi także sugerować wyszukiwane słowa.

Dowiedz się więcej o Joomla 4: